Wystawy

Wystawy historyczne planszowe, składane

 Wstęp

Szanowni Państwo!

Muzeum Niepodległości w Warszawie dysponuje wystawami planszowymi oraz przenośnymi o różnorodnej tematyce, które udostępnia odpłatnie innym instytucjom. Jest to nowoczesna, wygodna i stosunkowo tania oferta prezentacji gotowych wystaw okolicznościowych, skierowana przede wszystkim do placówek kultury, oświaty, jednostek administracji publicznej i innych instytucji użyteczności publicznej na terenie całego kraju, pragnących zorganizować w swojej siedzibie wydarzenie towarzyszące obchodom istotnych rocznic i świąt, a także wyjść naprzeciw potrzebom kulturalnym mieszkańców. Jesteśmy także otwarci na współpracę w zakresie wystaw przenośnych ze stowarzyszeniami, fundacjami i firmami prywatnymi, pragnącymi wzbogacić organizowane przez siebie przedsięwzięcia. W ostatnich trzech latach wystawy przenośne obejrzało niemal dwieście tysięcy osób, co doskonale pokazuje zainteresowanie, jakim cieszą się przygotowane przez nas ekspozycje i dowodzą niesłabnącej popularności owej formy ukazywania naszych dziejów ojczystych – w różnorodnych ich aspektach – dla jak najszerszej rzeszy odbiorców.

  

„Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta”

 Wystawa poświęcona życiu, twórczości i działalności politycznej tego Wielkiego Polaka. Szczególny nacisk został położony na udział Paderewskiego w Konferencji Pokojowej w Paryżu, gdzie walnie przyczynił się do odbudowy suwerennego Państwa Polskiego. Ponadto na tablicach poświęconych karierze artystycznej Paderewskiego prezentujemy materiał ikonograficzny ilustrujący jego triumfy i liczne spotkania z wielkimi tego świata w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania, Francja. Belgia, Włochy i Rosja. Obok znanych obiektów na wystawie pokazujemy także mało lub w ogóle nieznane, np. rolki z pierwszymi nagraniami muzyki w wykonaniu Mistrza z początku XX wieku oraz ostatnią płytę wydaną za jego życia przez firmę CBS.

Wystawa składa się z 36 plansz (70 cm na 100 cm) złożonych w sześciu torbach (konstrukcja samonośna) umieszczonych na stelażach, możliwych do zestawiania w różnorodnych konfiguracjach (parawan, słupek ekspozycyjny itp).

 

„Gorzka Chwała – Powstanie 1863 roku”

 Chronologicznie pokazuje wydarzenia z lat z lat 1855-1864, w ujęciu tematycznym – od tła międzynarodowego (wojna krymska), poprzez sytuację kraju w latach 1861-1862 (manifestacje patriotyczne), prezentację obozów politycznych (biali i czerwoni) i politykę Aleksandra Wielopolskiego. Część poświęcona powstaniu obejmuje tematy – bitwy i potyczki powstania, armia rosyjska, kobiety i powstanie, wreszcie sylwetka Romualda Traugutta. Wykorzystano liczne dzieła sztuki (obrazy i szkice) oraz zbiory Muzeum Niepodległości. Wystaw powstała we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Wystawa składa się z 30 plansz (70 cm na 100 cm) złożonych w pięciu torbach (konstrukcja samonośna) umieszczonych na stelażach, możliwych do zestawiania w różnorodnych konfiguracjach (parawan, słupek ekspozycyjny itp).

  

„Bitwy Września 1939 roku na Mazowszu”

 Pokazuje przebieg walk w wojnie obronnej 1939 roku na obszarze Mazowsza. Obok bitew, pokazano zestawienie sił obu stron, wykorzystywany sprzęt oraz pięć map, ilustrujących bitwy stoczone kolejno: pod Mławą, nad Bzurą, pod Różanem, w obronie Warszawy oraz Modlina. Ekspozycję uzupełniają ilustracje znanego artysty plastyka, Bohdana Wróblewskiego (mundury, broń, emblematy, naszywki, szkice). Wystawa składa się z 30 plansz (70 cm na 100 cm) złożonych w sześciu torbach (konstrukcja samonośna) umieszczonych na stelażach, możliwych do zestawiania w różnorodnych konfiguracjach (parawan, słupek ekspozycyjny itp).

  

„Drogi do Niepodległej”

 Wystawa ukazuje przekrojowo dzieje bezpośredniej walki o niepodległość w latach 1905-1921. Pokazano wysiłki wszystkich obozów politycznych, dążących do odbudowy Rzeczypospolitej oraz najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Wysiłek zbrojny Polaków walczących w czasie I wojny światowej odejmował walki I Kompanii Kadrowej, Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, I, II i III Korpusu Polskiego na Wschodzie i Armii Błękitnej. Wystawę uzupełniają liczne fotografie, reprodukcje dokumentów oraz ilustracje p. Bohdana Wróblewskiego. Wystawa jest dostępna w trzech wersjach:

 1. Małej (36 Roll-upów),
 2. Średniej (6 paneli w sześciu torbach transportowych – jeden panel = 6 plansz 70x100 cm)
 3. Dużej (36 paneli na metalowych stojakach – jeden panel = 3 plansze

   (dolna 50x50 cm, środkowa 70x100 cm, górna 30x70 cm).

  

„Wołyń czasu zagłady 1939-1945”

 Wystawa pokazuje dzieje Wołynia w okresie przed i podczas II wojny światowej (tło społeczne i polityczne). Szczególny nacisk położono na tragiczne dzieje i zagładę ludności polskiej Ziemi Wołyńskiej w roku 1943. Wykorzystano unikatowe zdjęcia Wołynia i Krzemieńca, znajdujące się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz zdjęcia ofiar mordów, dokonywanych przez UPA. Wystawa składa się z 36 plansz (70x100 cm) złożonych w sześciu torbach (konstrukcja samonośna) umieszczonych na stelażach, możliwych do zestawiania w różnorodnych konfiguracjach (parawan, słupek ekspozycyjny itp).

 

„Znaki Państwa Polskiego. Herb – barwy – hymn”

 Wystawa pokazuje dzieje naszych znaków ojczystych. Możemy prześledzić na niej losy polskiego godła i barw narodowych, od wczesnego średniowiecza, poprzez lata panowania Jagiellonów, epokę nowożytną, walki o niepodległość toczone w XIX i XX wieku, aż po czasy współczesne. Wystawa składa się z 36 plansz (70x100 cm) złożonych w sześciu torbach (konstrukcja samonośna) umieszczonych na stelażach, możliwych do zestawiania w różnorodnych konfiguracjach (parawan, słupek ekspozycyjny itp).

 

„Roman Dmowski (1864-1939)”

Ekspozycja przenośna prezentuje, w ujęciu chronologicznym, życie i polityczne dokonania jednego z współtwórców Niepodległości, lidera Narodowej Demokracji i twórcy oryginalnej myśli politycznej. Na szczególną uwagę zasługują tablice, na których prezentowane są wysiłki niepodległościowe Romana Dmowskiego w okresie I wojny światowej i konferencji pokojowej w Paryżu. Wiele ilustracji, dokumentów i zdjęć jest prezentowana na tej wystawie po raz pierwszy i pochodzi z Archiwum Romana Dmowskiego, pozyskanego przez Muzeum Niepodległości od Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego (m.in. rękopisy memoriałów w sprawie polskich granic zachodnich, legitymacja uczestnika konferencji pokojowej oraz zdjęcia z okresy paryskiego). Wystawa składa się z 30 plansz (70 cm na 100 cm) złożonych w sześciu torbach (konstrukcja samonośna). umieszczonych na stelażach, możliwych do zestawiania w różnorodnych konfiguracjach (parawan, słupek ekspozycyjny itp).

 

 „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”

 Wystawa przedstawia sylwetki 57 kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Są wśród nich: kobiety walczące z bronią w ręku na pierwszej linii frontu, łączniczki i sanitariuszki. Materiał ikonograficzny pochodzi głównie od rodzin Bohaterek wystawy, bądź, w kilku przypadkach, od Nich samych. Są to: archiwalia, pamiątki, zdjęcia. Los kobiet z powstania jest ilustracją losów całego narodu, także poprzez pryzmat Ich późniejszych, powojennych losów. Na dolnych planszach wystawy przedstawione są dzieje samego Powstania Warszawskiego (mapy, szkice, zdjęcia, winiety tytułów prasy powstańczej). Ekspozycja składa się z 48 plansz (70 cm na 100 cm) złożonych w ośmiu torbach (konstrukcja samonośna). umieszczonych na stelażach, możliwych do zestawiania w różnorodnych konfiguracjach (parawan, słupek ekspozycyjny itp).

 

Wydawnictwo WERSUS-NAUKA

54-235 Wrocław,  ul. Grabiszyńska 214

Tel. 74 819 12 77, kom. 607 138 881

www.wystawyhistoryczne.pl

 

 WYSTAWY PLANSZOWE - STACJONARNE I PRZENOŚNE

 Przy współpracy ekspertów i specjalistów opracowujemy wystawy planszowe przenośne i  stacjonarne. W przygotowaniu strony graficznej współpracujemy z plastykami dla utrzymania odpowiedniego poziomu artystycznego  prezentowanych materiałów. 

Współpracujemy z ośrodkami kultury, bibliotekami, muzeami, teatrami, placówkami terenowymi Instytutu Pamięci Narodowej, jednostkami administracji rządowej i samorządowej.

Nasze  ekspozycje tematyczne prezentują między innymi wydarzenia historyczne, znaczące postaci polityków, miejsca pamięci narodowej, znaki i symbole państwowe.

SCENARIUSZE WYSTAW I PROJEKTY GRAFICZNE

 Realizujemy również wystawy  o tematyce zleconej  przez pracowników instytucji kultury i oświaty, jednostki administracji publicznej, firmy prywatne , stowarzyszenia i organizacje społeczne.

Formę ekspozycji dostosowujemy do potrzeb zamawiającego.

Na bazie otrzymanych materiałów źródłowych, obiektów muzealnych, oraz pochodzących z zasobów internetowych objętych licencją Creative Commons Polska opracowujemy scenariusze wystaw wraz

z  projektami  graficznymi.

Podejmujemy również współpracę z placówkami naukowymi i wyższymi uczelniami w ramach której uczestniczymy w realizacji konferencji naukowych, szkoleń i warsztatów.

 

SYSTEMY  WYSTAWIENNICZE

 Stosujemy urządzenia ekspozycyjne zależnie od funkcji wystawy. Realizujemy wystawy stałe i przenośne – planszowe. Plansze o wymiarach 70 x 100 cm umieszczone są w konstrukcji aluminiowej, oprawione plansze łączone są w panele składające się z 6 plansz. Panele pakowane są w torby transportowe umożliwiające transport wystawy w średniej wielkości samochodzie osobowym.

W ofercie posiadamy kilka rodzajów systemów wystawienniczych zależnie od potrzeb klienta. Prowadzimy też sprzedaż systemów  wystawienniczych,

 WYSTAWY DOTYCHCZAS ZREALIZOWANE

 

 1. Herb, Hymn, Flaga –  „Jaki znak Twój” – polskie symbole narodowe
 2. Drogi do niepodległej – odzyskanie niepodległości – 1918 r.
 3. Bitwy września na Mazowszu – 1939 r.
 4. Wołyń czasu zagłady – 1939 – 1945 r.
 5. Kobiety w Powstaniu Warszawskim
 6. Twórcy niepodległości Polski – Roman Dmowski
 7. Krzemieniec – kolebka kultury polskiej
 8. Ignacy Jan Paderewski. Dyplomata – Artysta – Polak
 9. Stanisław Kozicki. Polityk i Publicysta
 10. Gorzka chwała - Powstanie Styczniowe 1863 roku.

 

 

wystawy historyczne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl